Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 73 людини

Структура та органи управління ЗО

Дата: 16 серпня 2019 о 09:50, Оновлено 12 вересня 2022 о 11:57

Управлінські органи в Ярославицькому ліцеї

    З метою оптимізацїї управління життєдіяльністю створюються органи управління, діяльність яких дає змогу враховувати потреби учасників освітнього процесу. Наявність розгалуженої структури управлінських органів  закладу вимагає організації їх взаємодії, координації роботи всіх підрозділів.

   До структури управлінських органів  закладу належать:

органи колегіального управління школою (конференція, Піклувальна Рада  закладу , педагогічна рада, нарада при директорі, інструктивно –методична нарада  при заступниках);

адміністрація школи (директор, його заступники з навчально- виховної, виховної роботи, завідувач філії , заступник з господарської роботи);

органи громадського самоврядування (учнів (учком), учителів (профком, методична рада), батьків (батьківський комітет).

 

Органи колегіального управління школою

   Органами колегіального управління школою є конференція, рада школи, педагогічна рада, нарада при директорі, інструктивно – методична нарада при   заступниках. Їхня діяльність координується залежно від потреб колективу і завдань ліцею.

 Конференція є вищим колегіальним органом громадського самоврядування закладу . Делегатів конференції з правом голосу обирають збори учнів II та III ступенів, збори вчителів та інших працівників, збори батьків і представників громадськості в однаковій кількості від кожної категорії. Конференція затверджує статут, вносить корективи, розробляє напрями розвитку закладу, підвищення ефективності  освітнього процесу, здійснює пошуки додаткового фінансування, зміцнення матеріально-технічної бази. За необхідності створює тимчасові, постійні комісії з різних напрямів діяльності ліцею, визначає їх повноваження. Скликається радою ліцею один раз на рік. 

   Кожна школа на основі типового Статуту з урахуванням соціальних, економічних, національних та регіональних особливостей розробляє свій статут.

 Статут закладу  — сукупність норм і правил життя колективу з урахуванням його особливостей і перспектив розвитку.

   Він не повинен суперечити основним державним документам про школу, обмежувати права учасників навчально-виховного процесу (вчителів та учнів). Затверджується її засновником та реєструється відповідним органом державного управління освітою.

   Піклувальну Раду закладу обирають на конференції або на загальних зборах ліцею.

Піклувальна Рада закладу — орган колегіального управління шкільними справами, який вирішує найважливіші питання щодо удосконалення освітнього процесу.

    До складу Піклувальної Ради обирають представників педколективу, учнів II та III ступенів, батьків (або осіб, які їх замінюють) і громадськості. Очолює її директор закладу. На чергових виборах склад  Піклувальної  Ради оновлюють не менш ніж на третину. 

Піклувальна Рада  закладу  займається управлінськими проблемами, які раніше перебували в одноосібній компетенції директора. Вона реалізує рішення конференцій шкільного колективу; представляє інтереси навчального закладу  в державних і громадських органах, забезпечує соціальний захист неповнолітніх; визначає зміст, методи, форми організації навчання й виховання; встановлює режим роботи  навчального закладу; здійснює контроль за роботою, проводить атестацію педагогічних працівників, вносить пропозиції щодо кваліфікаційної комісії про присвоєння вчителям кваліфікаційних категорій; контролює витрату бюджетних асигнувань на школу, формує власний матеріальний фонд навчального закладу; заслуховує звіти про роботу директора, його заступників, учителів, виносить пропозиції щодо продовження або припинення їх повноважень; захищає працівників навчального закладу й адміністрацію від необґрунтованого втручання в їх професійну та посадову діяльність.

    Протягом року основну роботу в Піклувальній Раді виконують педагогічний, батьківський та учнівський сектори, які збираються раз на чверть, заслуховують відповідальних за певні ділянки роботи, намічають шляхи виконання прийнятих рішень. Президія Піклувальної Ради, до якої входять адміністрація та керівники секторів, здійснює оперативне керівництво навчального закладу

    За рішенням конференції або Піклувальної  Ради закладу: Піклувальна Рада закладу  вживає заходи для зміцнення матеріально-технічної та навчально-методичної бази, залучення додаткових джерел фінансування, поліпшення організації навчально-виховного процесу, стимулювання творчої праці педагогічних працівників. 

 Педагогічну раду  створюють для розгляду складних питань організації навчального процесу, підвищення кваліфікації та професійної майстерності педагогів. До її складу входять учителі, вихователі груп подовженого дня, адміністрація  навчального закладу .  Очолює її директор закладу .

    Роботу педагогічної ради планують у довільній формі відповідно до потреб навчального закладу. Члени ради мають право виносити на її розгляд усі питання освітнього  процесу. Кількість засідань педагогічної ради визначається їх доцільністю, але вона повинна збиратися не менше чотирьох разів на рік. При педагогічній раді створюють підзвітні їй методичні секції.

Нараду при директорі  використовують для вирішення термінових питань, пов'язаних з організацією  освітнього процесу (аналізу успішності учнів, дисципліни в закладі, для організації позакласної діяльності). Інколи нарада розглядає роботу окремих учителів, виконання стандартів освіти тощо. Участь у них є обов'язковою для викладачів, адміністрації. Періодичність проведення визначає директор закладу.

Інстуктивно-методична нарада при заступниках директора розглядає поточні проблеми, що стосуються адміністративної компетенції. Періодичність проведення визначається планом роботи закладу.

Управлінська діяльність адміністрації закладу

   Управління сучасною школою є складною системою з багатьма внутрішніми взаємозв'язками. Його ефективність багато в чому залежить від правильного розподілу обов'язків серед адміністрації  закладу, до якої належать директор, заступники з навчальної, виховної та господарської роботи,  а також завідувач філії.

Директор закладу. Його діяльність регламентується Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, згідно з яким директором може бути тільки громадянин України, який має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше 3 років, успішно пройшов атестацію керівних кадрів освіти у порядку, встановленому Міністерством освіти і науки України. Він є найвищою посадовою особою в школі, діє від імені школи, представляє її в усіх організаціях, розпоряджається її майном і коштами, укладає договори, видає фінансові доручення, відкриває у банку рахунок, розпоряджається кредитами, видає накази по школі, його вказівки є обов'язковими для її учнів та учителів.

  Директор організовує планування змісту та забезпечення освітнього процесу, несе за нього відповідальність. До його обов'язків належить також піклування про здоров'я, безпеку учнів, про створення умов для позакласної та позашкільної роботи. Директор наділений адміністративною владою, і від уміння користуватися нею залежить його авторитет. Він не може бути консервативним виконавцем інструкцій, а мусить бути творчим керівником. Важливо, щоб він був наділений такими рисами, як демократизм, вимогливість, самовимогливість, чесність, відвертість, дипломатичність, мобільність, чуття нового тощо.

    Директор навчального  закладу керує роботою своїх заступників та завідувачем філії, узгоджує спільну діяльність адміністрації  закаду  з громадськими організаціями, вчителів та учнів, відповідає за комплектування класів і працевлаштування випускників.

Один з найголовніших напрямів його роботи — добір і розстановка педагогічних кадрів. У сфері його компетенції організація роботи Піклувальної  Ради закладу , педагогічної ради, батьківського комітету, батьківського всеобучу, загальне керівництво методичною роботою,  освітнім процесом, координація позакласної роботи вчителів. Директор несе відповідальність за організацію роботи з охорони праці і техніки безпеки, забезпечення гігієни праці учнів і вчителів.

  Заступник директора з навчально-виховної роботи. Організовує і контролює процес навчання школярів, їх загальноосвітню і трудову підготовку, всебічний розвиток і поведінку. Контролює виконання навчальних планів і програм, якість знань, умінь і навичок учнів. Здійснює керівництво методичною роботою з учителями закладу , складає і контролює розклад уроків, графіки факультативних і гурткових занять, контрольних, проведення лабораторних робіт, навчальних екскурсій. Відповідає за звітність із питань освітнього   процесу, організовує методичну роботу предметних комісій та методичних об'єднань, діяльність шкіл передового досвіду кращих педагогів. Контролює роботу шкільної бібліотеки, навчального сектора учкому.

   Керує освітнім  процесом у початкових класах, безпосередньо відповідає за організацію методичної роботи учителів. Контролює роботу груп подовженого дня.

Завідувач філії. Організовує діяльність філії. Вирішує питання фінансово-господарської діяльності філії, забезпечує організацію освітнього процесу та здійснення контролю за виконанням освітніх програм у філії,  функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у філії,  умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю філії. Сприяє здоровому способу життя учнів та працівників філії. Створює необхідні умови для участі учнів у позакласній та позашкільній роботі, проведення виховної роботи.

Забезпечує дотримання вимог охорони дитинства, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм, техніки безпеки, забезпечує безпечну експлуатацію інженерно-технічних комунікацій, обладнання та вживання заходів з проведення їх у відповідність з діючими стандартами, правилами і нормами з охорони праці, своєчасно організовує огляди і ремонт приміщень філії; забезпечує права учнів на захист їх від будь-яких форм фізичного або психічного насильства. Створює умови для організації харчування і медичного обслуговування учнів філії. Здійснює інші повноваження, передбачені законоодавством та установчими документами закладу освіти.

   Завгосп. Відповідає за збереження шкільних приміщень і майна, за матеріальне забезпечення навчального процесу, санітарний стан навчального закладу, протипожежну охорону, правильну організацію роботи обслуговуючого персоналу.

Органи громадського самоврядування

   З метою демократизації управління, налагодження зворотного зв'язку, поточного коригування управлінських рішень у навчальному закладі діють органи громадського самоврядування учнів (учнівський комітет школи (класу), учителів (профспілковий комітет, методична рада), батьків (батьківський комітет школи (класу), повноваження яких визначає статут закладу . Вони є дієвим засобом формування громадської думки, сприяють діалогізації взаємин з адміністрацією.

Учнівський комітет закладу (класу). Він є найавторитетнішим органом учнівського самоврядування, склад якого обирають на учнівських зборах навчального закладу (класу). Його діяльність є свідченням реалізації права учнів на участь в управлінні навчального закладу, захист своїх прав. Навчальний заклад  визнає повноваження представників учкому, надає їм необхідну інформацію, сприяє участі у вирішенні питань, пов'язаних з організацією навчання, різноманітних видів діяльності і дозвілля учнівського колективу.

   Профспілковий комітет. Відповідно до законодавства персонал навчального закладу  (педагогічний, адміністративно-господарський, медичний, навчально-допоміжний, обслуговуючий) має право вільно об'єднуватись у профспілки. Адміністрація закладу погоджує з профспілковим комітетом штатний розклад, навчальне навантаження, умови праці персоналу, укладає угоди про охорону праці, повідомляє про скорочення робочих місць (не менш ніж за три місяці).

Методична рада.  Є колегіальним органом педагогічних працівників, обов'язок якого — сприяти розвитку та удосконаленню методики навчально-виховного процесу, професійної майстерності і творчого зростання вчителів і вихователів. Вона аналізує та обирає найоптимальніші варіанти змісту освіти (навчальних планів, програм, підручників), форм і методів навчально-виховного процесу, способів їх реалізації, організовує роботу з підвищення кваліфікації педпрацівників, вивчення, узагальнення і поширення передового досвіду.

  Батьківський комітет школи (класу). Є органом батьківського самоврядування, склад якого обирають на батьківських зборах. Метою його діяльності є сприяння виконанню статутних завдань  навчального закладу, забезпечення єдності педагогічних вимог до учнів та надання допомоги сім'ї у вихованні й навчанні дітей. Комітет діє згідно з тимчасовим положенням, його рішення, які мають рекомендаційний характер, обов'язково розглядає адміністрація закладу . Батьківський комітет зобов'язаний дотримуватися статуту закладу, виконувати рішення, розпорядження адміністрації щодо організації  освітнього процесу, захищати учнів від будь-яких форм фізичного та психічного насилля, пропагувати здоровий спосіб життя.

Свої зусилля здебільшого він спрямовує на розвиток матеріально-технічної бази, фінансове забезпечення закладу, сприяння роботі учнівських об'єднань за інтересами.


 

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.